REGISTR DLUŽNÍKŮ

Tento pojem označuje souhrnnou databázi o dlužnících. V základu je tedy o nástroj určený pro věřitele, kteří chtějí mít jistotu, že půjčují své peníze správným lidem.

V registru dlužníků se tedy nachází informace o jednotlivých dlužnících, respektive pozitivní a negativní záznamy. Tyto záznamy se dají označovat jako takzvaná bonita.

Každý úvěr, který si dlužník vezme na svá bedra, bude zaznamenaný právě zde.

Podle bonity se může orientovat opravdu každý, neboť centrální registr dlužníků je dostupný všem.

Pochopitelně je nutná registrace strany věřitele, anebo dlužníka k umožnění vstupu.

V registru dlužníků se skrývají základní informace o věřitelích ale i o dlužnících.

Můžete tedy zde najít jak jméno dané osoby, tak také bydliště, anebo další poměrně citlivé údaje. Ty jsou však chráněny a nedostane se k nim zcela každý.

Je však dobré vědět, že k úspěšnému schválení úvěru Vám rozhodně pomůže právě registr dlužníků. Nikde jinde totiž věřitelé čerpat informace nebudou, jako právě zde.

Kromě prokazování schopnosti splácet dokazováním příjmu je tohle jedna z velmi oblíbených metod.

Některé společnosti, a to zejména ty nebankovní poskytující podnikatelské úvěry, nejsou tak podezíravé, a proto své úvěry nabízí i bez nahlížení do registru.

Tato výhoda je však podmíněna určitými znevýhodněními, co se týče splácení jako takového, a to hlavně ve smyslu větších úrokových sazeb a podobně.

Kromě centrálního registru, který je největší a nejobsáhlejší, existují i další registry dlužníků. Ty fungují zcela nezávisle na sobě a přispívají do nich různí věřitelé.

Hlavní registry klientských informací, ze kterých čerpají banky a nebankovní poskytovatele spotřebitelských úvěrů se nazývají BRKI (bankovní registr klientských informací), provozující společnost Czech Banking Credit Bureau a.s., proto se někdy také říká výpis CBCB, je tím míněn tenhle výpis z bankovního registru.

Je nejdůležitější pro posouzení u banky a vážnější záznamy jako je zesplatněný úvěr, vice opožděných splátek apod. v něm znamenají například u banky nemožnost získat úvěr až na 4 roky.

Do tohoto registru zapisují banky, a dokonce i některé nebankovní společnosti.

Další důležitý registr je NRKI (nebankovní registr klientských informací), provozující společnost Czech Non-banking Credit Bureau z.s.p.o, proto se někdy také říká výpis CNCB, je tím míněn tenhle výpis z nebankovního registru. Zde zapisují záznamy leasingové společnosti, nebankovní společnosti apod.

Další významný registr je SOLUS, jde o zájmové sdružení právnických osob, zde zapisují a nahlíží i některé banky, ale převážně nebankovní společnosti, leasingové společnosti, někteří dodavatele energií apod.

Pokud si nejste jisti, jak na tom jste, požádejte si o tyto výpisy a získáte tak přehled o Vaší konkrétní situaci. Nebo se obraťte na profesionálního hypotečního makléře, který by za Vás mohl vše prověřit.

Zkoumání registrů je dnes běžnou součástí prověřování bonity.

Tento trend má určitá pozitiva ale také negativa. Jednak je to nepohodlí pro samotné věřitele, kteří si musejí neustále prověřovat bonitu svých klientů a zároveň budoucích dlužníků, jednak to je obrovská nedůvěra že strany věřitele, co se týče klienta.

Navíc celý proces schvalování trvá díky této záležitosti o mnoho déle. Na druhou stranu si věřitelé šikovně ověřují skutečné možnosti daného dlužníka a také se mohou připravit na případné problémy.

Klienti zase naopak budou dávat pozor na to, aby vše spláceli poctivě, a to kvůli tomu, aby se vyhnuli negativní bonitě. Je to tedy nástroj pro celkové zlepšení úvěrového světa.